„Angyal, vigyél hírt a csodáról...” címmel Márai Sándor "Mennyből az angyal" című költeményének soraival indítja útjára a „Hazádnak rendületlenül” című Görgényi István-emlékkiállításhoz kapcsolódó díszalbumot a Magyar Református Jövőért Alapítvány, amely ily módon fejezi ki legjobban a történelem üzenetét a magyar nép szabadságharcáról a mának.
Az 1956-os forradalom 65. évfordulójának tiszteletére adta ki a Magyar Református Jövőért Alapítvány azt a díszalbumot, amelyben Görgényi István alkotásai mellett a forradalom legszebb versei olvashatók.
Az előszót Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter írta a kötethez. „Egy különös palackpostát vehetünk a kezünkbe. Egy olyan ember küldte, aki egy nagy nemzedék tagjaként hosszú rabság után néhány napra találkozott a szabadsággal, megérintette az életét, de azután erőszakkal elvették tőle és az egész országtól, amelyet szeretett. Művész volt, aki tudta, hogy mit lát s amit látott, arról hírt kellett adnia. Így születtek meg ezek a festmények.” olvasható Gulyás Gergely előszavában. „Szükségünk van a tanúkra, Görgényi Istvánra és Wittner Máriára, a fogyatkozó élők szavára és az előre mentek tanúságtételére!” folytatódik az üzenet.
„Egyedi műfajú könyvet tart a tisztelt olvasó a kezében, amelyben a 65. évforduló kapcsán tisztelettel s érzelemmel szeretnénk emlékezni és fejet hajtani az '56-os forradalom ismert és ismeretlen hősei, valamint áldozatai előtt.” írja a kötetben Szűcs Attila, a díszalbumot megjelentető Kuratórium elnöke.
„Az emlékezés és az emlékeztetés a ma élő generációk kötelessége és felelőssége. Ezt az édes terhet felvállalva fogott hozzá a Magyar Református Jövőért Alapítvány ezen albumnak a kiadására.” - írja Szűcs Attila.
A mai Pesti Srácoknak is szól az üzenet a múltból Wittner Mária egykori halálraítélt szavaival. Nincs fontosabb, mint az, hogy a mai fiatalokhoz is eljusson az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke és jelentősége.
„Nagyon örülök annak, hogy az 1956-os forradalmat a magyar irodalom kezdeményezte, hiszen '56 tavaszától szellemileg előkészítette mindazt, ami aztán októberben történt. És az irodalom őrizte meg az emlékét is.” olvashatjuk Takaró Mihály irodalomtörténész méltatását.
„A több évszázados művészeti krónikában meglehetősen ritka az olyan alkotás, amely átfestésének indítóoka nem valamifajta minőségi váltás vagy esztétikai változtatás volt, hanem az eredeti mű időleges elrejtésének a szándéka: az a megfontolás, hogy … a korábban kimondhatatlan művészeti üzenetek végre megszólalhassanak. Ilyen különleges körülmények övezik, ilyen alkotói indítóokok jellemzik Görgényi István festőművész festmény- és kisplasztika sorozatát.” fogalmaz Wehner Tibor művészettörténész az emlékkötetben.
A díszalbum bemutatójára a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban a „Hazádnak rendületlenül” című Görgényi István-emlékkiállítás kiállítóterében került sor.
A díszalbum Görgényi István festőművész alkotásai mellett az 1956-os forradalom és szabadságharc legszebb irodalmi gyöngyszemeit is tartalmazza.
A kötetben többek között Márai Sándor, Féja Géza, Kiss Dénes, Kirkconnell Watson, Sinka István, Nagy László, Jobbágy Károly, Wittner Mária, Képes Géza, Lezsák Sándor, Buda Ferenc, Tamási Lajos, Cs. Szabó László, Jankovich Ferenc, Faludy György, Adorján András, Krassó György, Albert Camus, Kabdebó Tamás, Tóth Bálint, Szpirosz Panajotopulosz, Bella István, Füst Milán, Döbrentei Kornél és Nagy Gáspár irodalmi alkotásai szerepelnek Görgényi István festményei kíséretében.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére megjelent díszalbum nem hiányozhat egyetlen híven emlékező magyar honpolgár könyvespolcáról sem.
A fotóra kattintva nyitható meg az ünnepi könyvbemutatón készített fotógaléria, amelyet a „Hazádnak rendületlenül” című Görgényi István-emlékkiállításon látható műalkotások sora egészít ki.
Az emlékkiállítás 2021. november 28-ig látogatható a Pesti Vigadóban.
A könyvbemutató az emlékkiállítás kísérő rendezvénye.
Az emlékkiállításról bővebben olvasható az előző bejegyzésben: