Tizenkét hét a pokolban - Budapest ostroma a Várhegyen címmel nyílt új szabadtéri kiállítás a Budavári Palotanegyed Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.
A Várkapitányság és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ közreműködésével jött létre az az új szabadtéri tárlat, ami a mintegy nyolcvan évvel ezelőtt történt budapesti ostromnak a brutális lenyomatát mutatja be.
A 2025. február 13-ától látogatható szabadtéri kiállítás témájához a ködös borús időjárás is csatlakozott a nyitó napon a maga borongós árnyalatával. Már az első napon kiváltotta az érdeklődést a Budapest ostroma látványa a járókelőkben. A szabadtéri tárlat egészen március 31-ig mindenki felkereshet, és elgondolkozhat azon, milyen nyomott hagyott maga után a Budapest ostromának tizenkét hetes pokla.
Az 1944. végén és 1945. elején történt ostrom az anyagi károk mellett a városlakók életébe is súlyos valósággal égett bele. A nyitó napon szervezett beszélgetésen saját emlékeit mondta el Hingyi Lászlóné budavári lakos, az ostromot átélt visszaemlékező Madaras Bence, a Várkapitányság vezérigazgatója és Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ igazgatója társaságában. A beszélgetést Dr. Nánay Mihály történész, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke vezette, a nyitó programot Kőrösi Gábor, a Várkapitányság kommunikációs és marketing igazgatója moderálta. Hirtling István Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész előadása vezette be és zárta az ünnepi megemlékezést.
A kiállításhoz több kísérőprogram kapcsolódik. A kísérőprogramokra a Várkert Bazár honlapján lehet jelentkezni.
Tizenkét hét a pokolban - Budapest ostroma a Várhegyen
Új szabadtéri kiállítás
2025. február 13. - március 31.
Várkert Bazár - Glorietthez vezető rámpa
1013 Budapest, I. kerület, Ybl Miklós tér 4.
Mintegy nyolcvan éve annak, hogy a budapestiek valósága rémálommá vált, miután Magyarország fővárosát erőddé nyilvánították. Ennek állít emléket a Várkapitányság és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ közös kiállítása. A fotókon látható, romba dőlt épületek az ostrom néma mementói, amelyek köré a túlélők – naplóbejegyzésekből és visszaemlékezésekből kibontakozó – hangja sző személyes történeteket, hogy soha ne feledjük a háború mérhetetlen pusztítását. ( Várkapitányság )