Képes Tükör

Képes Tükör

A Ragyogj! – Ékszerek ideje kiállítás egyfajta időutazás a múltból a jelenbe

A Magyar Nemzeti Múzeum ékszerkiállítása besétál az ékszertörténet világába 40 ezer éven keresztül.

2025. január 03. - Kepes.Tukor

Ragyogj! – Ékszerek ideje 
2024. október 19. – 2025. április 13.
– Meghosszabbítva!
Ékszertörténeti időszaki kiállítás
Magyar Nemzeti Múzeum
Új év kezdetén érdemes egy érdekes kiállítással kezdeni az évet. Ilyen kezdet lehet a  "Ragyogj! – Ékszerek ideje" című időszaki kiállítás megtekintése a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Ha elfelejteni nem is fogjuk a gondokat, de kiemel egy kis időre a kiállítás a hétköznapokból az ékszertörténet világába. A 222 éves Magyar Nemzeti Múzeum a gyűjteményének a legkülönlegesebb ékszereit mutatja be a 40 ezer éves őskori ékszerektől, hun, avar, középkori, és barokk alkotásokon keresztül egészen napjainkig.
„A hazai közönség egy olyan világszínvonalú ékszerkollekciót tekinthet meg, egy olyan kiállítást, amelyre várjuk a Magyarországra érkező külföldieket is. Az ékszerek történetében benne van a Kárpát-medence történelme is, a hun, avar, középkori ékszerek, III. Béla király méreggyűrűje, Könyves Kálmán 900 éves gyűrűje, az 1848–49-es szabadságharc után a nemzet sorsáért aggódó, a hazáért kiálló, az aradi vértanúkat még 10 évvel később is sirató magyar asszonyok gyászékszerei” – mondta a megnyitón dr. Zsigmond Gábor, a MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.
„Nem titkolt szándékunk, hogy a múzeumi élmény során a látogatókat saját ékszereik történetéről, jelentéséről is elgondolkodtassuk, mely után, reméljük, másképpen tekintenek majd kedvenc darabjaikra” – mondták el a kiállítás társkurátorai, Hegedűs Zsuzsa és Pető Zsuzsa régészek.

 Részletek a kiállításból:

„Időtlen idők óta az ékszerek hordozzák a legösszetettebb üzenetet az emberről életében és halálában egyaránt. Nem csak értékes anyaguk, gondos kialakításuk, hanem szellemi tartalmuk, jelentésük, és személyes kötődéseik teszik mindannyiunk számára fontossá, mégis millió módon egyedivé és megismételhetetlenné az ékszerek sosem léteznek önmagukban, csak a társadalmi összefüggés rendszereken keresztül értelmezhető. A kiállításban látható kincsek jól mutatják, hogy az ékszerek nem csak gyönyörködtetnek, hanem értékes történeteket is őriznek.

A negyvenezer évet felölelő kiállítás számos szakember közös gondolkodásának eredménye; egy szubjektív válogatás, amely a Magyar Nemzeti Múzeum 222 éves gyűjteményének reprezentatív szeletét mutatja be, a paleolitikumtól egészen napjainkig. A Múzeum tárgyaira reflektáló kortárs ékszereket Spengler Katalin európai szinten is jegyzett gyűjteményéből válogattuk.

A kiállítás célja, hogy a bemutatott műtárgyak történetét feltárja – olyan történeteket, melyek igazán ragyogóvá és élővé teszik az ékszereket.

Emlék a hadifogságból Id. Baják László Cigarettatárcája és monogramos gyűrűje 1946, Szesztroj 313/3 munkatábor (Oroszország) Acél, alumíniumötvözet Dr. Baják László tulajdona, III. Béla nyitható aranygyűrűje 8-10. század, Irán és Magyarország Arany, malmadin, Könyves Kálmán arany feliratosgyűrűje 1100 körül, Magyarország Arany, Ezüst méreggyűrű 20. század első fele, Olaszország Ezüst, akvamarin Dr. Tompos Lilla tulajdona.” - Magyar Nemzeti Múzeum - Ragyogj! – Ékszerek ideje című kiállítás.

Ezek csak részletek, de ennél sokkal több látható a népszerű tárlaton.

Új Évkor a Ragyogj! – Ékszerek ideje című kiállítás egy új életszemlélet kezdetet is lehet akár!
A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítása nagyszerűen mutatja be az ékszertörténet fejezeteit a műtárgyakon és a leírásokon keresztül.
Bővebb információ olvasható a múzeum honlapján.

Boldog Sikeres Új Évet mindenkinek!

"Az igazi szépség belülről fakad. Ha összhangban vagyunk önmagunkkal, összhangban leszünk a világgal is."

A bejegyzés trackback címe:

https://kepestukor.blog.hu/api/trackback/id/tr2718765630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása