Képes Tükör

Képes Tükör

CARTE ROUGE - Az összetartozás filmprodukciója április 11-től a mozikban

Aki magyar, legyen magyar, és szeressen magyar lenni bárhol él a világban.

2024. április 11. - Kepes.Tukor

 

CARTE ROUGE - Térképpel és érvekkel

CARTE ROUGE -  Az összetartozás filmprodukciója április 11-től a mozikban

A nagy érdeklődésre való tekintettel, harmadik díszbemutatón vetítették le alkotók, a szakma képviselői, barátok, vendégek jelenlétében 2024. április 10-én, szerdán a Carte Rouge című magyar történelmi dokumentum-játékfilmet, az összetartozás filmprodukcióját közvetlenül az április 11-i nyitás előtt, amikortól már a mozikban is látható minden érdeklődő számára a Trianonhoz kapcsolódó film.

Nagyszerű és lelkes alkotói stáb és a szakma elismert képviselői köszöntötték egymást a díszbemutatón, amelyen megtekintették hazánknak, az egykori Nagy Magyarországnak kicsinyített országgá válásának szomorú történetét a trianoni békeszerződés felé vezető úton. Megismerjük az összefogás próbálkozását és esélyeit, amelyek a film megvilágításában fontos üzenetet hordoznak. Eredeti dokumentumok és korabeli gondolatok kísérik a súlyos veszteségek előzményeiről szóló Carte Rouge című magyar történelmi dokumentum-játékfilmet. Tudjuk, hogy a Vörös Térkép próbálkozása nem járt kedvező sikerrel, sok térkép készült akkoriban, de Trianon elvette hazánknak példa nélküli nagy részét és területét.

Több mint száz év után sem feledkezhetünk meg a történelem e sötét korszakáról, és ha nem is beszélünk mindig róla, el nem feledkezhetünk meg a történtekről. Sok vita és ellenállás követi napjainkban Trianont, de ennek nem kellene így történnie. Csak dicséret és köszönet illeti azokat a próbálkozásokat, amely segítik bemutatni és feldolgozni Trianont. Nem szabad elfeledkezni Magyarország születéséről, vérzivatarok időszakairól, de arról a kiemelkedő elődeinkről, akik naggyá tették a magyar nevet a nagyvilágban. Az élet nem mindig diadalmenet, de kimagasló hőseink és példaképeink mindig voltak és mindig lesznek, mert a magyarok vérében különleges gének vannak.

Az összetartozás lelkülete felülírja a határokat és egyesíti a magyar népet. Az, hogy több mint száz év után is összetartozunk, sokat mond a magyar népről.  Muszáj, hogy az emlékezet helyére kerüljön.

Gerebics Sándor rendező-producertől olvashatunk az új filmről az alábbiakban:

A trianoni békediktátum igazságtalan és megalázó részletei máig homályosak számunkra. Lássuk be, az évtizedek tudatos elhallgatásának eredményeként a mai generációk vajmi keveset tudnak erről.

A szerződés aláírását megelőző tárgyalásokon a magyar kormányzat mindent megtett az igazságosabb béke érdekében. Gróf Teleki Pál vezetésével magyar tudósokból álló csapat elkészítette a Kárpát-medence etnikai iszonyait híven bemutató vörös térképet, a Carte Rouge-t, míg Gróf Apponyi Albert, a magyar békedelegáció vezetője, 1920. január 16-án kapott lehetőséget a magyar elképzelések bemutatására a győztes nagyhatalmak vezetői előtt Párizsban, a francia külügyminisztériumban.

Filmünk 1918-től követi végig az eseményeket, mikor Teleki a bolgár front elvesztése után rájön, szükség lesz egy térképre. Ezzel már kissé megkésett a magyar vezetés, de érezték fontosságát. Különös jelentőséget éreztek, hogy elkészüljön.

Teleki minden követ megmozgatott. Nem volt könnyű dolga, hiszen a fennálló helyzetben rengeteg rázúduló nehézséggel kellett megküzdenie. Segítségül hívta a kor legfontosabb szakembereit és Popovics Sándor pénzügyminisztert. Apponyi gróf kicsit később kapcsolódott be, szerepe onnantól válik jelentőssé.

Célunk a történet objektív, pátoszmentes elmesélése. A térkép aztán 1920-ban különös jelentőséggel bírt a magyar békeküldöttség párizsi tárgyalásai során. Az ország sorsáért felelősséget érző kiemelkedő személyiségek állnak filmünk középpontjában, akik megpróbáltak mindent megtenni Magyarország egyben tartásáért. Akiket vállalkozásuk reménytelensége sem tántorított el attól, hogy végigjárják az útjukat.

Nem hősöket, hanem igaz embereket akartunk közelebb hozni a mai kor közönségéhez. Meggyőződésünk szerint a történelmi filmek a balladák szerepét átvéve segíthetnek a múltbeli traumák társadalmi feldolgozásában.

A film szakértők szokványos interjúkban történő megszólaltatása helyett két narrátorral – Reviczky Gábor és Szalóczy Pál - készült. Ők kalauzolják a nézőt, miközben megelevenedik a történet. Reviczky a nemzetközi nagypolitika történéseit ismerteti, míg Szalóczy belső hangként, autentikus forrásokra építve, Gróf Apponyi hangján szólal meg, aki visszaemlékezik a történtekre. A film egyik érzelmi csúcspontja a kivonulási jelenet, miközben Hegyi Réka megrázó erővel tolmácsolja gyönyörű zenei kísérettel Juhász Gyula Trianon című versének részletét. A filmet szomorkás fricskaként az epilógus zárja. Csuja Imre közreműködésével megtudjuk, hogy a Gróf Teleki által szerkesztett vörös térképet (Carte Rouge) 1923-ban érdemesnek találják Amerikában a publikálásra…

CARTE ROUGE

Térképpel és érvekkel

magyar történelmi dokumentum-játékfilm

Auerbach István, Kelemen Zoltán, Farkas Viktória

Pánovics Rajmund, Hegyi Réka, Csuja Imre

Narrátor: Reviczky Gábor

Forgatókönyv: Szalóczy Pál

Vágó: Geo Tóth György

Operatőr: Patócs Róbert H.S.C.

Zene Ifj. Gerebics Sándor, Palásti Kovács Zoltán (Zoohacker). Grünvald László, Riz Laura

Stúdió hangmérnök: Lukács Ferenc, Sersztnyev Csaba, Farkas László, Paul Spaanderman

Szerkesztő: Szalóczy Pál, Hegyi Réka, Gerebics Sándor

Rendező-producer: Gerebics Sándor

 

Már a mozikban is látható minden érdeklődő számára a Trianonnal foglalkozó film.

CARTE ROUGE -  2024. április 11-től a mozikban

Ajánló:

https://kepestukor.blog.hu/2024/04/15/carte_rouge_terkeppel_es_ervekkel_igaz_tortenet_alapjan

 https://www.pannonia-entertainment.hu/filmek/carte-rouge-voros-terkep/

https://youtu.be/8rMHVhG_2Rk

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kepestukor.blog.hu/api/trackback/id/tr7418377383

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása